Възможно ли е да отидете в Париж с половинката и да карате Ferrari за около 1300 лева всичко (самолет + настаняване + наем ferrari + посещение на Лувъра и Айфеловата кула + храна)?
Някои от пътуванията си описвам в гайдове, както ще направя и с това си за Париж. С тази статия искам да покажа колко лесно би могло да бъде и как не една, а повече мечти могат да бъдат достигнати дори за малко над 1000 лева разход.
Слоган на това пътуване ми беше Just do it или просто го направи.
Та дълго време отлагах Париж 🗼 и Франция като цяло. От студентските си години се бях зарекъл, че ще заведа жената на живота си и ще и предложа там. Е, така се случи, че това пътуване дойде почти шест месеца след сватбата, но поне е с точната жена. 😍
Париж е скъп град откъм пътуване до там, преживяване и настаняване. Скъпи са и забавленията. Ето как обаче може да си го случите за малко над 1000лева, като в това се включва:
- Пътуване със самолет
- Транспорт до града
- Настаняване
- Каране на Ферари около Айфеловата кула!
- храна
- посещение на Лувър и Айфелова кула
Бърза справка в сайтовете за пътуване показва, че самолетна екскурзия до Париж излиза поне 1000-1200 лева на човек, а такава с автобус струва от около 600-700 и нагоре на човек. Това обикновено включва път, спане и евентуално закуска.
Самолетни билети
За да оптимизираме този бюджет, ще трябва да се поразтърсим повече. По дефолт пропускам пътуване с автобус, защото каквато и цена да получим, май не си струват дните в път. Затова избираме да пътуваме със самолет и започваме от самолетните билети.
Имайте предвид, че цените на билетите са високи в силните сезони – лято и зима, особено около празниците, но могат да се намерят доста изгодни билети за пролетта или есента. Какви трикове използвам аз за да търся най-добрите оферти за билети:
- Търсачки за билети – използвам сайтове като Skyscanner и kiwi, които ми позволяват търсене на самолетни билети за определени дестинации и с плаващи дати. Те правят и комбинации между различни полети, така че да се получи най-изгодна цена. Може да тествате
- Wizzair – в моя случай исках полета да е директен, затова отидох в сайта на wizzair (може да проверите и този на rayanair) и зададох дестинация Париж. В случая wizzair кацат на летище Бове, което е на около 80км от Париж. Когато търся в wizzair, използвам опцията им календар за да видя за месец време кога са им най-изгодните дати за отиване и връщане. Ако прегледате така три четири месеца напред ще видите, че реално има няколко дати за отиване и връщане, които са в пъти по-ниски като цена. В моя случай, стандартно отиване и връщане струваше около 300 лева за двама с голям ръчен багаж, а аз успях да намеря полет, който ми излезе 150 лева за двама.
Когато резервирате полет преценете внимателно датите за отиване и връщане, тъй като нощувките са по-високият разход. Нормално е да си отделите поне седмица за Париж, но реално за да влезем в бюджета от нашия експеримент ще заложим пътуване с три нощувки (например полет понеделник – четвъртък).
Настаняване в Париж
Следващото важно нещо е да подберем къде да нощуваме. Може да се намират най-различни цени и условия за спане. Ако не сте претенциозни може да пробвате couchsurfing, което ще ви излезе безплатно или пък хостел, като може да намерите такъв за 20-30 евро на вечер. Също може да варирате и като отдалеченост от центъра и основните забележителности. За нощувки, проверете в booking.com или в airbnb.com.
Хотелите и малки апартаменти може да вземете за около 80-150 евро на вечер.
В моя случай, аз успях да намеря апартамент в booking.com, чиято цена беше около 120евро на вечер, но с локация в пресечка на Шанс-Елизе, което си е перфектна локация дори за пешеходно достигане на основните атракции в Париж и на една две спирки с метро. Наехме един от апартаментите на Halldis Appartment чрез Booking.
В рамките на нашия експеримент приемаме, че сме избрали нощувки от среден вариант за около 100 евро или общо 300 евро (600 лева) за двойна стая.
Пътуване от летище до Париж и градски транспорт
Ако си вземете билетите онлайн, с автобус от Бове до центъра на Париж ще ви излезе около 15 Евро на човек в посока или около 60 Евро (120лева) за отиване и връщане за двама. Ако вземете на място, цената на билета е 17 Евро.
Градския транспорт тук основно е метро, автобуси и влакове. Най-удобно и бързо е с метро, като линиите стигат до всякъде и връзките между отделните линии са добре описани и с ясни табели. Едно пътуване е 1,80 Евро на човек, като може да вземете накуп 10 билета за 12 евро или да дойде по 1,20 Евро за пътуване. Едно билетче важи за прекачване между различните линии на метрото.
Ferrari под наем в Париж
Тук нещата, които могат да се видят и изпробват са сигурно клонящи към неограничени. Ще оставя всеки сам да избере какво иска да види, посети и опита. По долу ще дам цени за някои от най-посещаваните атракции тук.
За мен изненада обаче беше възможността да покарам ferrari в центъра на Париж и невероятната емоция до която това води, при това за почти никакви пари. Може да разгледате страницата на 89 #Driveme във фейсбук и вероятно да букнете. Аз го наех директно от улицата, без да буквам.
20-30 минутна обиколка с Ферари или Ламборгини струва само 89 Евро за един човек (119 ако някой се вози в вас)!
Може да вземете и покарате Ферари от няколко точки в града. Ето повече информация и снимка на ценовата оферта:
За мен това беше невероятно изживяване и сбъдване на още една мечта – да по карам супер кола, макар и за малко.
За емоцията: Естествено бях доста спечен, защото първо не бях карал никога супер кола и второ – за първи път шофирам в Париж, но когато наемеш автомобила с теб се качва човек, който ти обеснява къде и как да караш. Естествено трябва да се спазват правилата, но в някои от тунелите имаше опция и за по-бързо каране 🙂
В някои от пакетите са включени и спирка или няколко спирания за снимки и / или видео. Като цяло е добре моментът да се запечата.
Основни атракции
Въпреки, че има достааа за гледане съвсем безплатно, като се почне от всички паркове и градини и се мине през безплатни дни за някои от музеите, ето какво ще ви струват отделните атракции:
- Айфелова кула – стълби 10 евро до втори етаж, 25 евро с асансьор до върха (билети онлайн или на място)
- Лувъра – 15 евро (билети на място) на човек
- Дисниленд – билети 50 евро на човек (най-добре онлайн). Тук си включете и билети за влак 7,50 евро на човек в посока
- и още стотици и хиляди места 🙂
Когато правите своята програма имайте предвид и опашките. Айфеловата кула ни отне около половин ден, Лувъра също около 5-6 часа като част от залите му бяха затворени дори. Дисниленд е поне един цял ден, като опашките там за една атракция са около 30-40-70 минути. Пътуването до Дисниленд е около час от центъра с влак (RER).
Ето и опциите за цени при Айфеловата кула:
Храна, кафета, барове, магазини
Тук възможностите са пак почти неограничени.
Реално, ако пазарувате в магазин и за около 50 евро може да вземете храна (готвене или сандвичи) за целия си престой.
Бургери и сандвичи на крак може да ви струват между 5 и 10 евро за хапване.
Яденето в ресторант и закусвалня ще ви е по 20-25 евро за двама и нагоре. Пример: в ресторант с основни и салати плюс напитка е около 70-80 евро. Но пък не може да сте там и да не пробвате френската кухня.
Кафенетата предлагат и вкусни кроасани сутрин. Цените варират:
- Кроасан 1.60 – 3 евро
- Еспресо – 1.80 – 3 евро
- Капучино – 4 – 5 евро
- Безалкохолни напитки – 3.5 – 5 евро
- Бира – 5 – 8 евро
- Коктейли – 8 – 13 евро 🍷
Когато избирате заведение, хвърлете едно око на менюто. Обикновено ги слагат на витрината пред заведението. Ако ви е ок като цени, тогава влизате.
Избягвайте заведения по централните улици. Пример: кафе на самата Шанз-Елизе ще ви струва 7-8 евро, а в пресечка в улицата около 2.50 евро.
Калкулация на нашия експеримент
Ето и примерна калкулация за нашия експеримент за двама в Париж:
- Самолетни билети – 150 лева
- Настаняване 3 нощувки – 600 лева
- Трансфер летище – 120 лева
- Ферари под наем – 180 лева
- Храна – 100 – 200 лева
- Айфеловата кула и Лувъра – билети – 100 лева
Общо: 1300 лева за двама
Разбира се тук трябва да сте пестеливи в разходите за пътувания, храна. Реално нормално изкарване на тези три четири дни би ви излязло около 1800-2000 лева.
Ако тази статия ви е полезна, вижте и статията ми в която казвам, че трябва да следваме мечтите си, както и подобни гайдове за Прага и Пула, Хърватска с наемане на моторница, южна Италия – Бари, Алберобело, Матера.
Надявам се това бюджетно ръководство да ви е помогнало. Все пак с по-голям бюджет, Париж е великолепен откъм нощен живот, пазаруване, атракции и музеи или просто шляене. Моето пътуване беше за 7 дни, но дори толкова не са достатъчни да се види всичко, но пък аз винаги оставям нещо за следващия път. Париж определено си струва като град, за да се отиде пак и пак.
Целта ми беше да покажа, че лесно може да се реализира такова пътуване, дори и с по малко средства.
- Статията е базирана на проучване при конкретни условия към момента на проучване. Никой не искам да ангажирам с тези цени и условия. Вие трябва да си направите проучване за себе си.
От тук може да стартирате и с търсене на своя хотел или настаняване в Париж:
Booking.com
Супер интересно четиво. Изживяването с Ферари звучи много готино 🙂
Определено Париж е в списъка с градове, които много искам да посетя. Изключително полезен гайд 🙂
Това с Ферарито ми хареса най-много :)))
Яка статия!
С Ферари по Шанзе Лизе 🙂